Elmondani sem lehet, mennyi gyógyerő van ebben a növényben. Egyik legjobb salaktalanító gyógyfű, feloldja az anyagcseréből származó...

Elmondani sem lehet, mennyi gyógyerő van ebben a növényben. Egyik legjobb salaktalanító gyógyfű, feloldja az anyagcseréből származó mérgeket, eltávolítja a testből mindet.

Gyógyereje

Elmondani is lehetetlen a csalán számos pozitív hatásást. A vesét élénkebb kiválasztásra serkenti, tisztítja a vért a húgysavtól, ezért jól bevethető köszvény, ízületi gyulladások, fájdalmak ellen. A régi gyógymódot, hogy a fájó testrészeket a csalán friss levelével csapkodják meg, ma is bevetik. Lázcsillapításra, vérszegénységre és bőrbajokra is alkalmazzák.

A vese- és hólyagkőre hajlamosaknak érdemes sokszor csalánteát inniuk, mert segítségével még idejében kihajtódik a homok. Tisztító, összehúzó hatása miatt nagyon jó gyomor- és bélhurut elmulasztására. Teája energizáló szer, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) visz be a testbe.

A gyökeréből készült tea megállítja a prosztata megnagyobbodását, növeli a vizelet mennyiségét, felére csökkenti a vizelési ingert, könnyíti a vizeletáramlást. Leviszi a vércukrot. Fokozza a szervezet immunitását. Allergiás betegségeknél is segít.

Teaként

A csalánlevél teát forrázni kell, a gyökérteát forralni 5 percig.

Tavasszal és ősszel érdemes 6 hetes vértisztító csalántea kúrát folytatni napi egy teával éhgyomorra. Vese- és hólyaghomok hajtásra egy egész liter csalánteát egy óra alatt kell elfogyasztani (egy liter víz egy púpozott evőkanál csalánlevél). Vízhajtásra reggel fogyasszunk egy teát, ha intenzívebb kúrára van szükség, egy hétig minden reggel fél litert. Az első csészével reggel, étkezés előtt egyszerre, a második csészével utána kortyonként.

Nem ajánlott azonban keringési zavar vagy vesebetegség következtében létrejött ödéma kezelésére. 6 hétnél tovább ne alkalmazzuk, utána hathetes szünetet kell tartani. Kovasav tartalma felszaporodhat a vesében és homokot, követ idézhet elő, ezért ne fogyasszuk állandóan. Húgyúti tisztításra 10 napon keresztül napi 2 tea étkezések között.

Lázcsillapításra naponta 3 csészével étkezések között. Gyomor- és bélhurut esetén, gyulladáscsökkentésre naponta egy csészével 3-4 napon keresztül. Vérképzésre naponta egy csészével éhgyomorra. Prosztata megnagyobbodásra napi egy csészével a reggeli órákban. Székrekedésre este egy csészével. Emésztésjavításra egy hónapig minden reggel egy csészével. Máj és epebántalmakra reggel éhgyomorra minden másnap egy csészével egy hónapon keresztül. A lép betegségeire egy hétig minden nap egy csészével.

Csalánlé: gyümölcscentrifugában préseljék ki egy tálkányi friss csalánhajtás levét, keverjék össze egy pohár vízzel. Naponta kétszerre igyák meg étkezés előtt. Ekcéma, pikkelysömör gyógyítható vele. Ezekre még ihatják a csalán, orvosi veronika, zsálya, zsurló egyenlő arányú keverékéből készült teát napi egy csészével.

Felhasználása külsőleg

Torokgyulladás kezelésére gargarizálásra (fél liter víz, egy púpos evőkanál szárított csalánlevél és egy evőkanálnyi szederlevél) a nap folyamán. Igen jó köhögésre is.

Ülőfürdőként aranyérre vagy reumára, borogatóként pedig bőrkiütésekre használhatják. Lemosóként hajhullás és korpásodás megelőzésére, valamint hajzsírosodás ellen. Kovasav tartalma erősíti a hajhagymákat, a kötőszöveteket, a körmöket. A fiatal leveleit pattanásos arcgőzöléséhez használják. Friss leve csillapítja a viszketést, rovarcsípésre csaláncsípést.

Forrás: szupertanacsokblog.hu


ÉRTÉKELD A MUNKÁNKAT EGY LÁJKKAL, ÉS OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK!